Smaki Roztocza w naszym ogrodnictwie.
Piękny i wilgotny roztoczański las a w nim pełno grzybów. Kraina gdzie z każdego rodzaju grzybów wyrabia się różne smakołyki. Kiedyś to były dania do przeżycia, teraz są rarytasami na naszym stole.
Pierogi z opieńkami tak to się u mnie w okolicy nazywa. Grzyb to grzyb a smak jednak inny.
Pełne wiaderka opieniek.
Opieńka jest grzybem który występuje dość licznie w lasach naszego regionu. Przez niektórych uznawana za chwast nie do zbierania. Głównie zbiera się same łebki,( nóżki są twarde) gdzie wysp przypada na jesień. Roztoczańskie lasy zapełniają się nimi w październiku i listopadzie. Świeża ma dość intensywny zapach który przypomina ser camembert. Wymaga obróbki termicznej ale świetnie smakuje marynowana gdyż nie rozmięka w zalewie. Doskonale sprawdza się podsmażana i w soli, gdzie w zimie można z nich przygotować potrawkę albo pierogi.
Pierogi pełne smaku naszego regionu.
Przepis jest prosty jak życie na Roztoczu. Kraina pełna dóbr leśnych, na samą myśl aż ślinka cieknie.
Farsz: Masełko, cebulka no i opieńki mogą być świeże lub solone.
Wykonanie: Cebulkę drobno posiekaną podsmażyć na masełku, dodać posiekane opieńki (solone opłukać i osuszyć). Doprawić do smaku solą i pieprzem. Podsmażać do zrumienienia.
Można dodać świeżą natkę pietruszki dla poprawy smaku.
Ciasto: 1 kg mąki, pół litra wody, 2 łyżki oleju, szczypta soli.
Wykonanie: Mąkę przesiać co by napowietrzyć, dodać sól i olej , wodę zagotować, dodawać po trochu i wyrabiać ciasto aż osiągnie odpowiednią konsystencje. Odstawić do odpoczynku.
Ciasto rozwałkować na pół centymetrowej grubości , wykrawamy szklanką kółeczka które nadziewamy łyżeczką farszu. Zawijamy, zaklejamy i wrzucamy na wrzątek do wypłynięcia.
Gotowe. Podajemy z roztopionym masełkiem lub podsmażane na masełku na brązowo. Mniam.
Polecam smaki roztocza-krainy która nas ukoi swoją łagodnością na każdym kroku.
Zapraszam do lektury: Roztocze-kraina łagodności i Ogrodnictwo Jarosz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz